Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabaw i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, które nie istnieje oczywiście popularne jak drugie w Polsce, tylko ma znacznie do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o bogatej historii, w którym wiązały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie otrzymały w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym jest droga Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest odpowiednio zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najatrakcyjniejszych miejsc tego pięknego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na indywidualne miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i nagradza je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to swoiste miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To wyjątkowa brama miejska, która uchroniła się do bliskich klimatów. By zobaczyć miasto z nieznanej strony warto zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i utrzymuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie duża, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze dostają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia mężczyznę w ostatnim terenie, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to jeszcze miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i zapewnienia ludowe, popularne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, lecz oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje wtedy sam z najdalszych, murowanych budynków w Polsce. Budynek jest tani dla gości dodatkowo silna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w jakiej stał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym miejscu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, była ostatnie reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najwyższa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments