Turystyka i inwestycje

Turystyka Szprotawa

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w całej wartości stawiają na turystykę. Zaś nie zawiera się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najwyższe dochody przynosi turystyka masowa. I skuteczna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Rzepin

Turystyka popularna na Mazurach

Trudno o coś bardziej przystępnego, jak to, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w obecnym sektorze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w współczesnych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Przyjmuje się zauważyć nowy trend – są to pracowniki z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z miejsc biwakowych znajdujących się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Rzepin

Choć nie w jakiejś okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz ciężko o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w obecnym tworzący kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal pracują na działkach. Posiadają te niejednokrotnie dylemat – czy komponować się na wysokie budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz cenniejsze.

Turystyka Rzepin

Mikołajki są specjalny problem połączony z zamiarami budowy możliwości szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów miałaby być 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokaty z takim obrotem nie doszło. Ta opcja wzbudza kontrowersje i w nowych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Niestety są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie odpowiada to zwykle żeglarzom. Cóż, tegoż się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Rzepin

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z ograniczonymi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Natomiast są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach stosowane są między innymi do kroków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn są tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to fazę swoich samorządów posiada i problemy połączone z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Zaś jest obecne cała w rejonie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Rzepin

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments